Dünyada iklimlerin değişiklik göstermesiyle son 3-4 yıldır ülkemizde dolu yağışı uyarısını bir çok kez duymaya başladık. Özellikle mevsim geçişlerinde denk geldiğimiz bu dolu yağışları korumasız kalan arabalara çok büyük maddi hasarlar verebiliyor. Peki dolu yağışından araçlarımızı nasıl koruyabiliriz?

İsterseniz önce 2017 Temmuz ayında Marmara bölgesinde etkili olan dolu yağışından bir video izleyelim:

Hava Durumunu Kontrol Edin

Hava güneşli olsa da bazen aninde kara bulutlar kendini gösterip şiddetli sağanak, dolu yağışı ve fırtınaya sebep olabiliyor. Bu duruma maruz kalmamak için Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yaptığı uyarıları dikkate almalısınız. Dolu yağışı risklerinden anında haberdar olmak için KolayPark.net adresine girip bildirim isteğine onay vererek muhtemel dolu risklerine karşı size bildirim göndereceğiz.

Kapalı Otoparkları Tercih Edin

Sizin de tahmin ettiğiniz üzere bu fırtına ve dolu yağışlarından aracınızın en güvenliği olacağı yerler kapalı otoparklardır. Alışveriş merkezi otoparklarını ya da diğer kapalı otoparkları tercih edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki bu olumsuz hava durumundan sadece sizin haberiniz yok. Bu nedenle aracınızı kapalı otoparklara park etmeyi kesinlikle son dakikalara bırakmayın. Aksi durumda kapalı otoparklarda yer bulmanız zaman alabilir.

Kapalı Otopark Bulamadıysanız

Çevrenizde kapalı otopark yok ya da yer bulamadıysanız araçlarınızı nasıl koruyacaksınız? Aracınızın üzerine sereceğiniz battaniye, kalın muşamba, balonlu naylon ve aklınıza gelebilecek her türlü 1-2 cm kalınlığındaki malzemeyi aracınızın üzerine sermek olası dolu yağışında aracınızın zarar almasını engelleyecektir. Bu malzemelerle aracınızın üzerini kapatırken her yerini kapattığınıza emin olun.

Önce Sağlığınız

Uzun süreler çalışıp biriktirdiğimiz paralarla ya da kredi ile aldığımız arabaların zarar görmesini hiç birimiz istemeyiz. Fakat önce kendimize dikkat etmemiz gerek. Dolu yağışı sırasında araçlarınızın üstünü kapatmak için kendinizi dışarı atmayın. Bölgesine göre değişiklik gösteren dolu parçaları cevizden büyük bir hal alabiliyor. Bu da size zarar verebilecek bir durumu ortaya çıkarıyor. Dolu yağışı başladıktan sonra aracınızı korumak için kendi sağlığınızı tehlikeye atmayın.

UNUTMAYIN! Dolu yağışı başladıktan sonra aracınızın hareket etmesi, yüzeye düşen dolu parçalarının aracınıza daha şiddetli gelmesine ve daha fazla dolu parçasına maruz kalmanıza sebep olacaktır.

Kolaypark.net olarak sizlerin hayatını kolaylaştırmak ve olumsuz her türlü durumda sizlere çözümler sunabilmek için hizmet vermekteyiz. Siz de kolaypark.net sayesinde çevrenizdeki otoparkları görüntüleyip, açık otopark / kapalı otopark filtreleriyle size en uygun otoparkı en kısa sürede bulabilirsiniz.