Gündelik hayatımızda çok kez yediemin otoparkı kelimesini duymuşuzdur. Peki yediemin otoparkı nedir? Bu yazımızda sizlere yediemin otoparkları hakkında bilgi aktaracağız.

Yediemin otoparkı, icraya düşmüş arabaların toplandığı yerlerdir. Herhangi bir sebeple iflas etmiş, senetlerini ödeyememiş ya da herhangi bir sebeple borcunuzu ödeyememiş kişilerin arabaları bu yediemin otoparklarına çekilir. Daha sonra ise açık oturumda yapılan ihalelerle bu araçlar alıcı bulur ve araç otoparktan ayrılır.

Yediemin otoparkı kelimesini duymamız en büyük sebebi tek bir otopark olmaması. Hemen hemen bütün ilçelerde bir adet yediemin otoparkı vardır. Bunun sebebi ise daha önce bahsettiğimiz icralık araçların tek bir otoparkta yoğunluk yaratmasının önüne geçilmesidir.

Yediemin otoparklarının bir diğer kullanım noktası ise yanlış park yerinden dolayı çekilen araçların götürüldüğü yerlerdir. Aracınızı park edilmemesi gereken bir yere park edip, kural ihlali yaptığınızda trafik ekipleri ceza keserek aracanızı bölgedeki yediemin otoparkına götürüyorlar.

Bu noktada ise araç sahiplerinin aklına “Arabam hangi otoparka çekildi?“ sorusu geliyor. Arabanızın çekildiği yediemin otoparkını öğrenmek için E-Devlet’e giriş yapıp sırasıyla E-Hizmetler >Trafik ve Ulaşım > Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama sayfasına geldiğinizde aracınızın plakasını girerek aracınızın hangi yediemin otoparkına çekildiğini öğrenebilirsiniz. Eğer internet erişiminiz ya da E-Devlet hesabınız yoksa PARK yazıp bir boşluk bırakarak ARAÇ PLAKASI’nı yazıp 1550’ye SMS gönderebilirsiniz. Bu SMS’in ücreti ise 2 TL olarak faturanıza ya da bakiyenize yansıyacaktır.

Eğer bu 2 yöntem ile de aracınıza ait bilgi bulanamıyorsa hemen telaşa kapılmayın. Sistemin yavaşlığından ya da trafik polisinin sisteme hemen bilgi girmemesinden dolayı bazen sonuç bulunamayabiliyor. Belli aralıklarla denemeler yaparsanız aracınızın çekildiği yediemin otopark bilgisini bulabilirsiniz.

Aracınızı yediemin otoparkından almaya gittiğinizde 110 TL trafik vakfına ve aracınızın otoparkta durduğu süreye göre ekstra olarak otopark ücreti ödemek zorunda olacaksınız. Bu ücretleri ödedikten sonra aracınızı yediemin otoparkından çıkartabilirsiniz.

Bölgenizdeki yediemin otoparklarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yediemin Otoparkları